Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Wieloletni alkoholik – czy można mu pomóc?

Ze względu na społeczne przyzwolenie na picie, jakie wciąż dominuje w Polsce, wiele osób wpada w nałóg alkoholowy w naprawdę młodym wieku. Czy da się przerwać to błędne koło po wielu latach kultywowania szkodliwych przyzwyczajeń? Dowiedz się, jakie objawy są charakterystyczne dla alkoholizmu, i gdzie szukać pomocy w walce z tą chorobą.

Co to jest alkoholizm i na czym polega?

Alkoholizm to choroba, której istotą jest psychiczne i fizyczne uzależnienie od środka odurzającego, jakim jest alkohol. Choć wiele osób postrzega nadmierne picie napojów wysokoprocentowych w kategoriach moralnych, świadczących o słabej woli i nieodpowiedzialności, faktem jest, że alkoholik nie jest w większości przypadków w stanie postanowić sobie, że wróci do zdrowia. Osoba chorująca na alkoholizm regularnie sięga po tę substancję, by poprawić swoje samopoczucie, i doświadcza fizycznych dolegliwości w momentach odstawienia.

Alkoholizm rozwija się w trzech fazach. Na początku mamy do czynienia z fazą wstępną, kiedy etanol staje się dla kogoś środkiem rozluźniającym i sposobem na radzenie sobie ze stresem. Po niej następuje faza ostrzegawcza. Przyjmowane ilości alkoholu wzrastają, osoba zaczyna pić samotnie w tajemnicy przed najbliższymi, pojawiają się pierwsze luki w pamięci spowodowane upojeniem alkoholowym.

Faza krytyczna to moment, w którym dla alkoholika żadna inna życiowa wartość nie ma już tak dużego znaczenia, jak alkohol. Chory traci ważne relacje i zaniedbuje swoją karierę. Objawy głodu alkoholowego w okresach abstynencji są już naprawdę wyraźne. Ostatnią fazą jest faza przewlekła, w której niepohamowane niczym picie może doprowadzić do śmierci z wyczerpania organizmu.

Czym charakteryzuje się zachowanie wieloletniego alkoholika?

Alkoholicy powszechnie zmagają się ze stanami lękowymi, wahaniami nastroju i okresami apatii, połączonej z niezdolnością do odczuwania przyjemności. Ponieważ etanol zmienia układ nerwowy człowieka, nie dziwi fakt, że wraz z uzależnieniem pojawiają się problemy z utrzymywaniem koncentracji, zaburzenia pamięci, drażliwość i nieracjonalne postrzeganie rzeczywistości.

Alkoholik ma ogromne trudności w unikaniu picia, a kiedy już zacznie, nie potrafi rozpoznać odpowiedniego momentu, by przestać. Ze względu na zwiększoną tolerancję na alkohol, może przyjąć naprawdę duże ilości tej substancji, co nie pozostaje bez wpływu na jego wygląd. Twarz osoby cierpiącej na alkoholizm ma zazwyczaj czerwony kolor, co spowodowane jest pękaniem naczynek krwionośnych, oraz jest opuchnięta.

Czym grozi długotrwałe spożywanie napojów alkoholowych?

Alkoholizm jest nazywany chorobą pierwotną, co oznacza, że stanowi podłoże dla powstawania wielu innych chorób fizycznych i psychicznych. Do somatycznych powikłań alkoholizmu należy zaliczyć:

  • marskość wątroby, czyli przewlekły stan zwłóknienia tkanek tego organu;
  • polineuropatię, czyli zaburzenia ruchowe i zaburzenia czucia, związane z uszkodzeniem wielu nerwów obwodowych;
  • kardiomiopatia alkoholowa, czyli patologie budowy i funkcjonowania mięśnia sercowego, skutkujące osłabieniem czynności skurczowej i niewydolnością serca;
  • zapalenie trzustki i często następująca po nim cukrzyca;
  • stany zapalne w jamie ustnej, a nawet utrata zębów;
  • uszkodzenia, zapalenia, a nawet nowotwór przełyku;
  • impotencja i spadek libido.

Ze względu na silne oddziaływanie na układ nerwowy, nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do wielu chorób psychicznych. Alkoholicy mogą doświadczać depresji, zaburzeń lękowych i zespołów urojeniowych, na przykład Zespołu Otella. Choroba ta polega na przekonaniu o zdradzie, której dopuścił się partner, napadach zazdrości i rozpoznawaniu dowodów niewierności w nawet najbardziej losowych zdarzeniach i przedmiotach. Zdecydowanie za rzadko mówi się także o charakteropatii alkoholowej, czyli trwałych zmianach osobowości w wyniku przewlekłego zatrucia alkoholem.

Jak pomóc wieloletniemu alkoholikowi?

Wbrew pesymistycznym, choć realnym wizjom, alkoholikowi można pomóc. Tak jak każdą chorobę, alkoholizm należy i można wyleczyć, wymaga to jednak specjalistycznej pomocy medycznej. Leczenie alkoholizmu Krakowian, które prowadzone jest w ośrodku FreeDom, obejmuje stałą opiekę doświadczonych specjalistów, którzy pomagają wyjść z nałogu. Wiele osób, zanim zacznie budować nowe życie w duchu abstynencji, będzie potrzebowało odwyku w ośrodku leczniczym. Przeprowadzenie detoksu w domu mogłoby się wiązać dla odwodnionego organizmu z bardzo niebezpiecznymi powikłaniami.

Warto przypomnieć również, że bez psychoterapii i psychoedukacji nie jest możliwe skuteczne postanowienie zerwania z nałogiem. Alkoholik musi zrozumieć, dlaczego do tej pory sięgał po napoje wysokoprocentowe i nauczyć się radzić z emocjami bez ich udziału.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]