Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

USG ginekologiczne i ciąży

USG ginekologiczne i ciąży to nieinwazyjne badanie obrazowe zlecane przez specjalistę zajmującego się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób kobiecych dróg rodnych. Dowiedz się, czym jest i w jakim celu przeprowadza się USG ginekologiczne i ciąży.

Czym jest badanie USG ginekologiczne?

USG ginekologiczne zalicza się do grupy profilaktycznych badań narządów płciowych kobiet, wykonywanych przy użyciu aparatu ultrasonograficznego. Wynik badania pozwala specjaliście na precyzyjną ocenę zmian chorobowych oraz ewentualnych urazów w obrębie organów rozrodczych. Najczęściej wykonuje się je w okresie ciąży i zaraz po porodzie, ale nie tylko. Obecnie USG ginekologiczne zleca się również w celach diagnostycznych oraz kontrolnych.

USG ginekologiczne – wskazania

USG ginekologiczne wykonuje się w przypadku podejrzenia dysfunkcji organów układu rozrodczego – szyjki i trzonu macicy, jajowodów, jajników, zatoki Douglasa. Badanie to przeprowadza się celem zdiagnozowania:
– nieprawidłowej budowy kości, mięśni oraz tkanek naczyń krwionośnych miednicy,
– wad anatomicznych w obrębie narządów płciowych,
– nieprawidłowej grubości endometrium,
– zespołu policystycznych jajników,
– ciąży pozamacicznej,
– zmian nowotworowych.

Na USG ginekologiczne powinny zdecydować się również kobiety zmagające się między innymi z:
– zaburzeniami cyklu miesiączkowania,
– nawracającymi i ostrymi bólami podbrzusza,
– krwawieniami okołomiesiączkowymi,
– nadmiernie obfitymi miesiączkami,
– niemożnością zajścia bądź donoszenia ciąży.

Zgodnie z opinią specjalistów USG ginekologiczne należy przeprowadzać profilaktycznie co dwa lata. Kobiety, które otrzymają skierowanie, mogą wykonać badanie w ramach NFZ, w przeciwnym wypadku koszt jego wykonania z reguły waha się w granicach 100-200 zł. Badanie USG ginekologiczne i ciąży można wykonać między innymi w Centrum Medycznym Babka Medica.

Jak wygląda badanie USG ginekologiczne?

Warto wiedzieć o tym, że USG ginekologiczne i ciąży jest badaniem nieinwazyjnym oraz całkowicie bezbolesnym. Co więcej, trwa ono zaledwie kilkanaście minut. Badanie metodą przezbrzuszną przeprowadza się przy użyciu aparatu ultrasonograficznego emitującego fale ultradźwiękowe, umożliwiające odtworzenie 2-, 3-, lub 4-wymiarowego obrazu, który pozwala lekarzowi ocenić stan narządów rozrodczych kobiety. Jeśli chodzi o USG dopochwowe (transwaginalne), to badanie odbywa się przy wykorzystaniu specjalnej przedłużonej sondy o średnicy 2 cm, którą pokrywa się osłonką oraz żelem, a następnie wprowadza do organizmu kobiety.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]