Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Urolog dziecięcy Wrocław – zakażenie układu moczowego u dzieci

Zakażenie układu moczowego to jedna z najczęstszych chorób bakteryjnych wieku dziecięcego. W pierwszym kwartale życia przypadłość ta częściej dotyka chłopców, a w późniejszych latach częściej chorują dziewczynki. Diagnostyką zakażeń oraz leczeniem zajmuje się urolog.

Zakażenie układu moczowego – charakterystyka

Mocz każdego zdrowego człowieka jest jałowy. Jeśli w moczu znajdują się drobnoustroje, takie jak: bakterie, grzyby, wirusy, to oznacza, że w układzie moczowym rozwija się zakażenie. Zakażenie układu moczowego może wystąpić u dziecka w każdym wieku. Często ma on nawracający charakter i jest przyczyną poważnych konsekwencji, takich jak: bliznowacenie nerek, rozwój przewlekłej choroby nerek i nadciśnienia tętniczego. Fakt, że w pierwszym kwartale życia częściej chorują chłopcy, jest spowodowany wadami układu moczowego. Po tym okresie wzrasta liczba zachorowań wśród dziewczynek, co jest spowodowane budową układu moczowego; u dziewczynek cewka moczowa, pochwa i odbytnica są położone blisko siebie. Zakażenie układu moczowego jest najczęściej wywołane przez bakterie: E. coli.

Objawy zakażenia układu moczowego u dzieci

Objawy kliniczne są różne w zależności od tego, w jakim wieku jest dziecko, gdzie zlokalizowany jest stan zapalny oraz od ciężkości zmian zapalnych. Zapalenie może być bezobjawowe. Ostre zapalenie pęcherza moczowego daje następujące objawy: ból przy oddawaniu moczu, bolesne parcie na mocz, częstomocz oraz krwiomocz. Może pojawić się podwyższona temperatura ciała. Jeśli objawy utrzymują się powyżej 2-3 tygodni, to można stwierdzić zapalenie przewlekłe. Zapalenie pęcherza moczowego może przejść w ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. Pojawia się wtedy gorączka, wysokie wykładniki stanu zapalnego we krwi, bakteriomocz i ropomocz. Starsze dzieci mogą odczuwać bóle brzucha, bóle w okolicach lędźwiowych, objawy dyzuryczne. Bardzo małe dzieci mają niespecyficzne objawy, takie jak: wymioty, gorączka, biegunka, spadek masy ciała, niechęć do ssania pokarmu.

Urolog dziecięcy Wrocław – diagnostyka i leczenie zakażenia układy moczowego

Pierwszym etapem diagnostyki jest wywiad kliniczny. Następnie, każdy podejrzewany o zakażenie pacjent, powinien mieć wykonane badanie ogólne i bakteriologiczne moczu z oceną lekowrażliwości. Można również wykonać badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej. W leczeniu stosuje się leki doraźne albo antybiotykoterapię. Należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu dziecka. W związku z tym, że badanie oraz leczenie dzieci jest szczególnie trudne, warto wybrać odpowiedniego specjalistę. Informacje można znaleźć, wpisując w wyszukiwarkę frazę: „urolog dziecięcy Wrocław”.  Warto zwrócić uwagę, czy wybrany lekarz ma odpowiednie kwalifikacje.  Istotna nie tylko wiedza medyczna, ale odpowiednie, empatyczne podejście do dzieci. Szukanie „urolog dziecięcy Wrocław” to szukanie lekarza, który nie tylko zdiagnozuje i wyleczy, ale też odpowiednio zajmie się młodym pacjentem. Ważne, aby dziecko czuło się bezpiecznie i komfortowo.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]