Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Rehabilitacja powypadkowa – co warto wiedzieć?

Każda osoba, która kiedykolwiek doświadczyła wypadku wie jak czasochłonny i wymagający jest powrót do pełnej sprawności. Nieszczęśliwe zdarzenie drogowe, upadek, a czasem zwyczajne poślizgnięcie na śliskiej powierzchni mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. W wielu sytuacjach tego typu konieczna będzie rehabilitacja pooperacyjna. Jej skuteczność oraz rezultaty są bezpośrednio związane z tym jak szybko zdecydujemy się ją podjąć. Co warto wiedzieć na temat zabiegów prowadzonych przez fizjoterapeutę?

W jakich sytuacjach przeprowadzana jest rehabilitacja pooperacyjna?

Jeśli zależy nam na maksymalnie szybkim rozpoczęciu procesu rehabilitacyjnego, najlepiej skorzystać z usług oferowanych przez prywatne kliniki. W tym przypadku nie trzeba obawiać się kolejek, dzięki czemu można umówić się na pierwszą wizytę od razu po wyjściu ze szpitala. Z jakimi problemami najczęściej mają do czynienia fizjoterapeuci? W wyniku wypadku zwykle pojawia się uraz w okolicach kręgosłupa, kręgów szyjnych lub klatki piersiowej. Bardzo często w klinikach pojawiają się pacjenci ze złamaniami – kończyn lub miednicy. W skrajnych przypadkach, rehabilitacja pooperacyjna musi odbywać się w domu pacjenta, ze względu na jego całkowite unieruchomienie.

Jak wyglądają zabiegi prowadzone w ramach rehabilitacji?

W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania urazu, fizjoterapeuta dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń oraz program rehabilitacyjny. Pierwsze zabiegi najczęściej są ukierunkowane na zmniejszenie dolegliwości bólowych. W tym przypadku najczęściej sprawdza się terapia manualna oraz spokojne ćwiczenia wzmacniające. Po wypadku, pacjenci mają problemy z chodzeniem i siedzeniem, czego skutkiem jest osłabienie mięśni i ograniczenie wydolności fizycznej. Kolejnym etapem jest zatem praca nad odzyskaniem poszczególnych funkcji. Dobrze sprawdza się m.in. elektrostymulacja oraz ćwiczenia w odciążeniu. Popularnością cieszą się również metody polegające na wykorzystywaniu ciepła oraz zimna.

Z czasem, gdy rehabilitacja pooperacyjna będzie przesuwać się do przodu, fizjoterapeuta zaleci odpowiednie ćwiczenia, które można zakwalifikować jako trening funkcjonalny. Cały proces musi być w pełni dostosowany do możliwości pacjenta oraz celu jaki ma zostać osiągnięty. Niemniej jednak należy wyznaczyć również cele krótkoterminowe, które będą motywować chorego do większego zaangażowania w rehabilitację. W wielu przypadkach, oprócz terapii o charakterze fizycznym, potrzebna będzie także pomoc psychologiczna.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Fizjofaktoria – Rehabilitacja pooperacyjna Opole.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]