Zaćma to powszechny problem, który może wystąpić zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Ważne jest, aby jak najszybciej poddać się badaniu na obecność zaćmy, ponieważ stan ten może prowadzić do utraty wzroku, jeśli nie jest leczony. W tym wpisie na blogu omówimy objawy zaćmy i dlaczego ważne jest wczesne podjęcie leczenia. Przedstawimy również informacje o tym, jak operacja wymiany soczewki może pomóc przywrócić wzrok utracony w wyniku zaćmy.
- Definicja zaćmy i w jaki sposób może ona powstawać
- Jakie objawy pogorszenia wzroku mogą być niepokojące w kierunku zaćmy i w jaki sposób negatywnie wpływają na Twoje codzienne funkcjonowanie
- W jaki sposób można wyleczyć zaćmę i czy jest to zabieg skomplikowany
- Przed jakimi konsekwencjami może uchronić Cię wczesne wykrycie zaćmy i dlaczego warto się badać
- Jak zrobić pierwszy krok i umówić się na badanie wzroku w kierunku wykluczenia zaćmy
Czym jest zaćma i co powoduje jej powstawanie
Zaćma to powszechne schorzenie, które występuje, gdy soczewka oka staje się mętna lub nieprzejrzysta. Zaćma może wystąpić w jednym lub obu oczach i zwykle rozwija się powoli z upływem czasu .
Co powoduje zaćmę? Przyczyn zaćmy może być wiele jednak najczęstsza z nich jest zwykle spowodowana zmianami w białkach soczewki oka i starzeniem się gałki ocznej oka, ale może być też wynikiem urazu oka – mówimy wtedy o tzw. zaćmie pourazowej, zaćma następowa natomiast powstaje przez niektóre choroby ogólnoustrojowe takie jak cukrzyca czy tężyczka. Zaćma również może powstać przez inne przewlekłe, nieodpowiednio leczone choroby oczu – zaćma wikłająca.
Ponadto do przyczyn powstawania zaćmy możemy zaliczyć niezdrowy tryb życia, głównie niezdrowe odżywianie oraz nadmierne palenie papierosów, a także długotrwałe wystawianie oczu na działanie promieniowania ultrafioletowego (UV) bez żadnej ochrony. Warto również pamiętać, że zaćma może również pojawić się przez predyspozycje genetyczne, wtedy u noworodków lub małych dzieci diagnozuje się zaćmę wrodzoną, której przyczyny nie są do końca znane.
Objawy zaćmy i ich wpływ na codzienne życie
Zaćma może powodować wiele objawów, ale najczęstszym z nich jest niewyraźne widzenie. Warto pamiętać o tym, że zaćma rozwija się stopniowo i bezboleśnie. Do głównych objawów zaćmy zaliczamy podwójne widzenie w jednym oku, pojawiające się blaski i aureole wokół świateł, coraz słabsze widzenie w nocy oraz zmniejszone postrzeganie kolorów (blaknięcie lub żółknięcie), ale również zwiększona wrażliwość na odblaski.
Jeśli doświadczasz któregoś z powyższych objawów, koniecznie jak najszybciej udaj się do okulisty. Nieleczona zaćma może prowadzić do utraty wzroku, dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza i leczenie. Operacja wymiany soczewki jest najczęstszym sposobem leczenia zaćmy i może pomóc przywrócić utracone widzenie. Jeśli masz zaćmę, porozmawiaj z lekarzem o możliwościach leczenia.
Zaćma może na wiele sposobów wpływać na twoje codzienne życie. Na przykład zaćma może utrudniać prowadzenie samochodu, zwłaszcza w nocy. Może również utrudniać czytanie lub wykonywanie innych czynności wymagających precyzyjnego widzenia. Ponadto zaćma może powodować uczucie zmęczenia, a nawet prowadzić do depresji. Nieleczona zaćma może w końcu doprowadzić do ślepoty. Dlatego wczesna diagnoza i leczenie są niezbędne, by zachować zdrowy wzrok.
Jak leczy się zaćmę i jakie są dostępne opcje leczenia
Jednym ze sposobów usunięcia zaćmy jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Usuwając zmętniałą soczewkę i zastępując ją przezroczystą sztuczną soczewką. Operacja ta jest zazwyczaj przeprowadzana w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że nie potrzebujesz zostawać kilku dni na obserwacji w szpitalu czy klinice. Ponadto zabieg operacji zaćmy jest bezbolesny, ze względu na przeprowadzenie znieczulenia. Wymiana soczewki to zabieg nie zajmujący dużej ilości czasu, sam w sobie trwa maksymalnie godzinę.
Istnieje kilka różnych rodzajów operacji zaćmy, ale najpowszechniejsza z nich to fakoemulsyfikacja. Ten rodzaj operacji wykorzystuje fale ultradźwiękowe do rozbicia zmętniałej soczewki, dzięki czemu można ją usunąć przez małe nacięcie w oku. Następnie w miejsce usuniętej soczewki naturalnej wprowadza się nową soczewkę sztuczną.
Fakoemulsyfikacja jest powszechnie uważana za bezpieczną i skuteczną procedurę o wysokim wskaźniku powodzenia. Powikłania tego typu operacji są rzadkie, ale pamiętaj, że przy nieodpowiednim dbaniu o oczy po zabiegu, mogą wystąpić pewne powikłania, które obejmują infekcje, krwawienia i uszkodzenia siatkówki oka.
Znaczenie wczesnego wykrywania i leczenia zaćmy
Wczesne wykrywanie zaćmy może pomóc zapobiec wielu późniejszym problemom, a nawet utracie wzroku. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie odwiedzać okulistę i poddawać się badaniom kontrolnym. Podczas tych badań lekarz będzie mógł ocenić twoje widzenie, a także ocenić, czy istnieje u Ciebie ryzyko rozwoju zaćmy i czy nadajesz się do zabiegu wymiany soczewki. Jeśli masz zdiagnozowaną zaćmę możliwe, że refrakcyjna wymiana soczewki to jedyne rozwiązanie na uporanie się z problemem kiepskiego widzenia.
Jak umówić się na badanie przesiewowe w kierunku zaćmy
Badania kontrolne są ważne, ale pamiętaj, że niektóre objawy zaćmy mogą być trudne do dostrzeżenia. Dlatego warto skorzystać z badania przesiewowego w kierunku zaćmy. Jest to prosty i bezbolesny test, który może pomóc wykryć problemy ze wzrokiem we wczesnym stadium. Badanie przesiewowe polega na oglądaniu obrazków lub liter przez kilka minut. Jeśli masz problem z widzeniem, możesz mieć trudności z odczytaniem wszystkich obrazków lub liter.
Badanie przesiewowe jest dostępne bezpłatnie w wielu szkołach i ośrodkach zdrowia publicznego. Możesz także udać się do gabinetu okulistycznego lub skorzystać z usług prywatnej kliniki okulistycznej.