Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Pradaxa – opis i właściwości

Pradaxa to środek przeciwzakrzepowy, sprzedawany na receptę. Dostępny jest w różnych wersjach jeśli chodzi o zawartość substancji aktywnej.

Pradaxa – czym jest?

Jak wskazano wyżej, to lek na receptę o działaniu przeciwzakrzepowym. Substancją czynną jest w nim eteksylan dabigatranu przyjmujący formę mezylanu. Preparat przyjęty doustnie prowadzi do przemiany tej substancji w dabigatran, stanowiący substancję czynną osocza krwi.

Pradaxa jest wydalany wraz z moczem, a spożywanie posiłków nie ma wpływu na jego działanie – może jedynie wydłużyć czas wchłaniania preparatu. Ta właściwość ma jednak znaczenie jedynie w dniu, w którym ma zostać wykonany zabieg.

Produkt jest przeznaczony dla osób dorosłych, a ostateczną dawkę każdorazowo określa lekarz prowadzący.

Właściwości leku

Produkt jest stosowany w różnych celach w zależności od dawki. I tak, wskazać można, iż:

  • 75 mg znajduje zastosowanie w przypadku pacjentów po operacjach aloplastyki całkowitej stawów: biodrowego bądź kolanowego w celu zabezpieczenia ich przed zatorowością żylną;
  • dawka 110 mg jest przeznaczona dla osób, które przebył wyżej wskazane zabiegi, a dodatkowo – w formie profilaktyki występowania zatorowości systemowej bądź udarów u osób ze skłonnościami do tego typu powikłań. Mogą znaleźć zastosowanie również w terapii zatorowości płucnej oraz zakrzepicy żył głębokich i w celu zapobiegania nawrotom tej choroby;
  • 150 mg to dawka wskazana w przypadku pacjentów narażonych na udar lub zatorowość systemową, w przypadku wystąpienia czynników ryzyka. Znajduje zastosowanie również w przypadku leczenia zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej, jak również jako środek mający na celu zapobieżenie nawrotom tych schorzeń.

Dawkowanie preparatu jest uzależnione od rodzaju schorzenia, a także kilku innych czynników – w tym masy ciała pacjenta. Każdorazowo określoną ilość leku dobiera specjalista prowadzący przy uwzględnieniu specyficznych kwestii dotyczących określonego pacjenta.

Skutki uboczne preparatu

Jak każdy lek, również Pradaksa może wywoływać skutki uboczne, w szczególności u osób, u których występuje wcześniej niestwierdzona nadwrażliwość na składniki produktu. Wśród skutków ubocznych stosowania Pradaksy można wskazać między innymi niedokrwistość, dolegliwości ze strony układu pokarmowego (jak nudności, wymioty, niestrawność czy bóle w obrębie brzucha), krwotoki.

Znacznie rzadziej wystąpić może również pokrzywka, wstrząs anafilaktyczny, krwioplucie czy pogorszenie funkcjonowania wątroby lub wrzody żołądka bądź jelit.

Źródło: Medyk.Online

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]