Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Ortopeda – z jakim problemem zdrowotnym należy umówić wizytę do tego specjalisty?

O ortopedii każdy z nas słyszał z pewnością niejednokrotnie. Choć specjalizacja ta kojarzy się przede wszystkim ze złamanymi kończynami, jest ona o wiele szersza i obejmuje opiekę nad pacjentami z przeróżnymi problemami. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Lekarz ortopeda w Krakowie może przyjąć zarówno na Narodowy Fundusz Zdrowia, jak i prywatnie, w klinice, czy prywatnym szpitalu. Ortopeda prywatnie wiąże się, oczywiście, ze sporymi kosztami, z drugiej strony jednak uniknąć można długiego czasu oczekiwania na wizytę, co często jest problemem w przypadku wizyt u ortopedy na NFZ.

Zacznijmy jednak od tego z jakimi problemami należy udać się do lekarza ortopedy. Czym zajmuje się ortopeda dorosłych, a czym ortopeda dziecięcy?

Ortopedia pourazowa

Najszerzej chyba znana jest ortopedia zajmująca się stanami pourazowymi. W przypadku złamań, czy zwichnięć zarówno rąk, jak i nóg, to właśnie lekarz ortopeda przyjdzie z pomocą. Konieczne może być nastawienie stawu, czy kości, unieruchomienie kończyny w gipsie, a nawet interwencja chirurgiczna. W innych przypadkach, może się okazać, że wystarczy oszczędzać kończynę przez jakiś czas, a następnie poddać się rehabilitacji. Mogą być też potrzebne konkretne leki. Wszystko to zdiagnozuje lekarz ortopeda i skieruje na dalsze leczenie odpowiednie do sytuacji.

Do ortopedy warto się także wybrać w przypadku przewlekłego bólu i problemów z poruszaniem się. Nawet jeśli nie nastąpił żaden wypadek, który spowodowałby uraz, kości i stawy mogą ulegać zwyrodnieniu w wyniku określonych schorzeń, czy postępującego wieku. Z tymi problemami również może pomóc ortopeda. Dotyczy to nie tylko kończyn, ale także pleców – do ortopedy nierzadko zgłaszają się pacjenci w związku z bólem kręgosłupa.

Ortopeda dziecięcy – czym się zajmuje?

Ortopedia dziecięca dotyczy maluszków już w okresie niemowlęctwa. Już w pierwszych tygodniach po narodzinach zalecana jest wizyta u ortopedy. Lekarz może wówczas zbadać, czy u dziecka stwierdzić można wrodzone wady rozwojowe, na przykład deformacje kończyn, czy wady kręgosłupa. W kolejnych miesiącach istotne są także wizyty kontrolne, ze względu na to jak szybko i intensywnie rozwijają się dzieci w pierwszych miesiącach od narodzin. Regularne wizyty u ortopedy dziecięcego pozwolą stwierdzić, czy syn, bądź córka rozwijają się prawidłowo, i czy nie ma żadnych problemów z układem kostnym i ruchowym.

Na późniejszych etapach rozwoju niejednokrotnie zdarza się, że dziecko trafia do ortopedy w związku na przykład ze skoliozą, czy płaskostopiem. Najczęściej rozwiązaniem jest rehabilitacja, lub fizjoterapia, którą może zalecić lekarz.

Jak wygląda wizyta u ortopedy?

Zależnie od tego, z jakimi problemami udajemy się do ortopedy, przebieg wizyty może się nieco różnić, ale podstawowe elementy pozostają niezmienne. Wizyta najprawdopodobniej rozpocznie się od wywiadu. Jest to ważna część, ponieważ pozwoli lekarzowi na zrozumienie naszej sytuacji i wybranie odpowiedniego kierunku dalszego przebiegu wizyty. Pytania będą dotyczyły objawów, z którymi przyszliśmy do ortopedy, ale nie tylko. Lekarz z pewnością będzie chciał dowiedzieć się czegoś na temat historii chorób, zarówno naszych, jak i tych występujących w rodzinie.

Następnie spodziewać się można badania fizykalnego. Lekarz obejrzy miejsce, gdzie odczuwamy opisane uprzednio objawy, szukając widzialnych znaków urazu, jak spuchnięcie, czy zaczerwienienie. Sprawdzi także, czy pod wpływem dotyku czujemy ból, a także czy możemy poruszać daną częścią ciała. Na podstawie tych wszystkich badań będzie mógł postawić wstępną diagnozę.

Niejednokrotnie, aby w pełni zdiagnozować problem, konieczne będą dodatkowe badania, na przykład rezonans magnetyczny, czy rentgen. W dużych miastach, jak Kraków, badania te można wykonać niejednokrotnie w tym samym szpitalu czy klinice. Mając pełny obraz problemu, lekarz ortopeda będzie mógł skierować na odpowiednie leczenie.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]