Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Kiedy warto zabrać dziecko na konsultację okulistyczną?

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka, który wymaga wiele uwagi. Dolegliwości z nim związane mogą pojawić się w każdym wieku, dlatego należy zachować czujność. Wiele przypadłości i wad wzroku dotyczy także dzieci. Regularne badania okulistyczne pozwalają szybko je wykryć i zastosować odpowiednią metodę leczenia. Kiedy udać się z dzieckiem do okulisty? O tym w poniższym artykule.

Pierwsze badanie okulistyczne

Zastanawiasz się, kiedy iść z dzieckiem do okulisty? Przede wszystkim z pierwszą wizytą nie należy zwlekać. Nawet jeśli dziecko nie skarży się na problemy z widzeniem i nic nie wskazuje na to, aby rozwijała się u niego jakaś wada, badania wzroku należy wykonywać regularnie. Pierwsze z nich dziecko przechodzi tuż po narodzinach. Lekarz sprawdza wówczas:

  • dno oka,
  • jego strukturę,
  • symetrię gałek ocznych.

Dzięki temu możliwe jest wykrycie wszelkich wad wrodzonych już na wczesnym etapie życia. Kiedy natomiast zabrać dziecko na profilaktyczne badanie okulistyczne? Lekarze z przychodni Medan doradzają, że powinno ono odbyć się pomiędzy 2 a 3 rokiem życia, chyba że zauważysz wcześniej niepokojące objawy.

Jeśli jedno z rodziców ma problemy ze wzrokiem, wizyta ta powinna odbyć się już w pierwszym roku życia dziecka. Jak wygląda takie badanie? Okulista najpierw zakrapla oczy kroplami, które powodują rozszerzenie źrenic. Dzięki temu może przeprowadzić dokładną diagnostykę. Krople te nie są szkodliwe dla oczu. Mogą jedynie powodować chwilowe problemy z widzeniem.

Profilaktyka

Jak już wspomniano, na badania okulistyczne należy uczęszczać regularnie. Osoby dorosłe powinny odwiedzać okulistę przynajmniej raz w roku, dzieci zaś co dwa lata. Dzięki odpowiedniej profilaktyce można zapobiec poważnym schorzeniom wzroku i wystarczająco wcześnie podjąć działanie. Badanie wzroku odbywa się zwykle na wizycie u pediatry, podczas tak zwanego bilansu zdrowia. Polega ono na zasłonięciu jednego oka przez dziecko i rozpoznawaniu zwierząt z pewnej odległości. Gdy dziecko jest starsze, obrazki zastępuje się literami i cyframi.

Badanie wzroku u dzieci jest bardzo ważne. Pozwala wykryć jakiekolwiek nieprawidłowości i wady, w tym występującego często u dzieci zeza. Warto wybrać się do okulisty także dlatego, że maluchy, zwłaszcza te najmłodsze nie są świadome swojego problemu i nie skarżą się na problemy z widzeniem. Wnikliwe badania pozwalają ustalić, czy konieczna będzie dalsza diagnostyka i leczenie. Okulistę warto odwiedzić także, gdy zauważysz łzawienie lub ropienie oczu u dziecka.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]