Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Katar po przebudzeniu – przyczyny i leczenie

Katar to dość specyficzna przypadłość. Może świadczyć o niegroźnej infekcji wirusowej, złej jakości powietrza, ale też o poważnych stanach alergicznych i obecności tzw. polipów nosowych. A co, jeśli pojawia się on tuż po przebudzeniu? Czy stan ten oznacza, że pierwszą osobą jaką trzeba odwiedzić jest lekarz POZ Kraków? Otóż nie zawsze!

Skąd się bierze katar?

Zwykły katar to nic innego, jak stan zapalny błon śluzowych umiejscowionych wewnątrz nosa. Najczęściej jest on wywołany przez wirusy, które zwykle doprowadzają do kilkudniowego wydalania charakterystycznej, lejącej się wydzieliny. Czasem jednak katar jest wywołany infekcją bakteryjną i to nieraz bardzo poważną. Jej objawem jest gęsta, żółta a nawet lekko zielonkawa wydzielina, której trudno się pozbyć. Bagatelizowanie kataru wiąże się z rosnącym bólem zatok, a także ze wzrastającym prawdopodobieństwem wystąpienia gorączki, kaszlu, a nawet stanu zapalnego okolic gardła.

Katar po przebudzeniu – jak sobie z nim poradzić?

Dobrze znany wielu osobom katar po przebudzeniu, to dolegliwość o zupełnie innym pochodzeniu. Za jego powstawanie mogą być odpowiedzialne roztocza, które kryją się w pościeli, na podłodze, a także wszędzie tam, gdzie pojawia się kurz. Za poranny katar może być też odpowiedzialny zły stan powietrza. Duża ilość zanieczyszczeń (w tym pyłów PM 2.5) może doprowadzić do powstania reakcji alergicznej, której wyeliminowanie może być dość trudne. Częstą przyczyną tej dolegliwości jest też zbyt suche powietrze, które jest skutkiem intensywnej pracy grzejników centralnego ogrzewania.

Jak walczyć z porannym katarem?

Jeśli dolegliwość ta pojawia się rzadko, to nie ma powodów do obaw. Problem pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy poranny katar występuje prawie każdego dnia. Częstym objawem, który pojawia się równolegle do niego, jest nocny ból zatok. Często jest on na tyle intensywny, by skutecznie zakłócić sen. W takiej sytuacji należy dokładnie oczyścić (odkurzyć) pomieszczenie, wyprać pościel i – być może – zakupić pościel antyalergiczną. Warto też zaopatrzyć się w oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Jeśli mimo to objawy porannego kataru nie ustąpią, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Lekarz POZ Kraków może wysłać taką osobę na badania, których celem będzie ustalenie ogólnego stanu zdrowia, a także drożności nosa pod kątem obecności tzw. polipów nosowych.

Katar to dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Dlatego jeśli występuje on również po wyeliminowaniu tak zwanych czynników środowiskowych, to koniecznie należy skorzystać z pomocy lekarza.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]