Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jakie zabiegi przeprowadza się endoskopowo?

Endoskopia to metoda stosowana obecnie w wielu dziedzinach medycyny gdzie ułatwia diagnostykę, umożliwia pobierane wycinków tkanek do badań, a nawet przeprowadzanie małoinwazyjnych zabiegów. Jest to innowacyjna technika operacyjna, która daje lekarzom zupełnie nowe możliwości leczenia pacjentów bez potrzeby wykonywania inwazyjnych zabiegów chirurgicznych powiązanych z większym ryzykiem komplikacji. Mimo że nie wszystkie zabiegi da się wykonać w ten sposób, współczesna medycyna nie ustaje w wysiłkach, by znaleźć nowe zastosowania dla tej technologii i zaoferować jej korzyści jeszcze większej liczbie pacjentów. Jakie schorzenia można więc leczyć endoskopowo? Czy użycie endoskopu wiąże się z podwyższonym ryzykiem dla zdrowia w porównaniu z tradycyjnymi operacjami?

Zastosowanie endoskopu w medycynie

Użycie endoskopu pozwala na wykrycie i precyzyjne zlokalizowanie zmian chorobowych w ciele oraz ich dokładne obejrzenie w czasie badania. To znaczne usprawnienie procesu diagnostycznego, dzięki któremu możliwe jest wprowadzenie właściwego i specjalistycznego leczenia, co skutkuje szybszym rozwiązaniem problemu i powrotem do zdrowia. Budowa endoskopu poza przekazywaniem obrazu umożliwia również wprowadzenie do ciała narzędzi, za pomocą których lekarz specjalista może pobrać próbki chorych tkanek niezbędne do dalszych badań.

Kolejnym zastosowaniem są zabiegi endoskopowe — w czasie takiej małoinwazyjnej operacji możliwe jest m.in.:

Zabieg endoskopowy a ryzyko powikłań – co warto wiedzieć?

Każda procedura medyczna wiąże się z pewnym ryzykiem komplikacji dla zdrowia pacjenta. W przypadku zabiegów endoskopowych jest ono jednak oceniane na znacznie niższe niż w przypadku operacji otwartych. Chodzi nie tylko o przebieg samej operacji, ale też rekonwalescencji — w przypadku tradycyjnej chirurgii powrót do zdrowia jest dłuższy, ponieważ pozostawia ona bardziej rozległe rany, których zagojenie wymaga więcej czasu. Ograniczenie ingerencji chirurgicznej do minimum pozwala na ograniczenie powikłań, ale też uniknięcie blizn pooperacyjnych — nawet jeśli wykonane w czasie zabiegu nacięcie pozostawi bliznę, będzie ona niewielkich rozmiarów.

Z jakimi zagrożeniami wiąże się zabieg endoskopowy?

  • uszkodzenie nerwów,
  • nadmierne krwawienie,
  • zakrzepy,
  • infekcje ran,
  • powikłania po zastosowaniu znieczulenia ogólnego.

Powyższa lista stanowi przykład możliwych komplikacji, należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że duży wpływ na samo wystąpienie oraz rodzaj ewentualnych powikłań ma ogólny stan zdrowia oraz rodzaj wykonywanego zabiegu.

Zabiegi endoskopowe oferują pacjentom wiele korzyści — dają szansę na skuteczne i precyzyjne leczenie licznych dolegliwości, w tym również pacjentom, których stan zdrowia nie pozwalał wcześniej na leczenie chirurgiczne. Dużą zaletą jest też stosunkowo szybki czas powrotu do zdrowia i duża skuteczność wykonywanych zabiegów. Niezwykle istotne jest jednak szczegółowe omówienie kwestii ryzyka komplikacji z lekarzem specjalistą w ramach konsultacji przedzabiegowych, by decyzję o poddaniu się operacji podjąć w pełni świadomie.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]