Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jakie naczynia kriogeniczne warto wybrać?

Ciekły azot jest bardzo uniwersalny. Wykorzystywać go można na wiele różnych sposobów. Jednak najpierw trzeba zapanować nad jego specyficznymi właściwościami. Z pomocą w tym przypadku przychodzą specjalne naczynia kriogeniczne. Co to takiego? Co warto na ich temat wiedzieć?

Naczynia kriogeniczne – zasada działania

Ciekły azot to ciecz kriogeniczna o dość szerokim zastosowaniu. Wykorzystywana może być m.in. w gastronomii czy medycynie. Obecnie cieszy się coraz większą popularnością, co przekłada się na duży popyt na naczynia kriogeniczne dostępne w ofercie cryogenshop.pl.

Są to pojemniki, które zapewniają odpowiednie warunki do przechowywania ciekłego azotu. Pod względem konstrukcyjnym przypominają klasyczne termosy. Zbudowane są bowiem z dwóch wewnętrznych podwójnych ścianek, które są od siebie oddzielone. W środku znajduje się próżnia techniczna. To ona pełni funkcję izolatora. W zbiorniku panuje niska temperatura, która nie wpływa na temperaturę powłoki zewnętrznej. Działa to także w drugą stronę. Temperatura otoczenia nie wpływa na ciecz w naczyniu kriogenicznym.

Naczynia kriogeniczne – krótka historia

Pierwsze naczynie próżniowe z podwójnymi ściankami skonstruował francuski lekarz i fizyk Jacques-Arsene D’Arsonvala w latach 80. XIX wieku. Podobnego odkrycia dokonał w roku 1892 James Dewar – szkocki fizyk i chemik. Stworzył on naczynie przeznaczone do przechowywania niewielkich ilości skroplonych gazów. Jeszcze dalej poszedł Reinhold Burger. W roku 1907 szklane naczynie Dewara umieścił w metalowej obudowie chroniącej go przed stłuczeniem. Taka forma zachowała się zresztą do dzisiaj. Jednak dopiero w latach 50. ubiegłego wieku określono dokładne wymagania w zakresie izolacji materiałów kriogenicznych pędnych dla rakiet kosmicznych. Powstała wówczas specjalna technologia MLI wykorzystywana także obecnie.

Jakie naczynia kriogeniczne warto wybrać?

Naczynia kriogeniczne mają swoje cechy charakterystyczne. Poszczególne modele mogą się różnić pewnymi parametrami. Kluczowe znaczenie ma oczywiście pojemność. W tym przypadku należy kierować się zastosowaniem ciekłego azotu. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze dewarów?

W przypadku krioterapii miejscowej wykorzystywanej w medycynie najlepiej sprawdzają się sporych rozmiarów naczynia kriogeniczne o pojemności minimum 40 litrów. Jednak mniejsze zbiorniki są idealnym rozwiązaniem np. w gastronomii czy przemyśle spożywczym. Oczywiście sama pojemność to nie wszystko. Warto też sprawdzić sprawność izolacyjną naczynia. Parametr ten wyrażany jest jako stopień odparowania ciekłego azotu w litrach na dzień.

Transportowe zbiorniki na ciekły azot

Ciecze kriogeniczne mają obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Dlatego naczynia kriogeniczne służące do ich przechowywania w sprzedaży dostępne są w dwóch wariantach. Pierwszym są zbiorniki na ciekły azot, które pozwalają na jego magazynowanie i transportowanie. Są one podstawowym elementem wyposażenia gabinetów krioterapeutycznych czy dermatologicznych. Spotkać się z nimi można także w branży gastronomicznej.

W jaki sposób zbudowane są takie naczynia kriogeniczne? Nie mają elementów wewnętrznych, ale za to ich cechą charakterystyczną są wąskie wloty. Są one o tyle istotne, że ograniczają straty azotu na skutek parowania. Poza tym gładkie zakończenia znacznie poprawiają komfort opróżniania zbiornika. Może się to odbywać w sposób ręczny lub przy pomocy specjalnych urządzeń np. pompek.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]