Do niedawna wykonanie badań możliwe było jedynie po uprzednim skontaktowaniu się z lekarzem pierwszego kontaktu oraz otrzymaniem odpowiedniego skierowania. Nastręczało to wielu problemów związanych przede wszystkim z terminami wizyt. Obecnie na wiele badań możemy zapisać się samodzielnie, chcąc wykonać diagnostykę na własną rękę.
Badania laboratoryjne bez skierowania
W tej chwili badania laboratoryjne mogą być przeprowadzone bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu. Warto jednak pamiętać, że nierzadko skierowanie uprawnia do skorzystania z bezpłatnej usługi bądź też ulgi na badanie. Wiele zależy również od pakietu medycznego, jaki obowiązuje w danej placówce. Badania laboratoryjne to podstawowy element diagnostyki, który umożliwia szybkie wykrycie choroby. Idealnym tego przykładem jest badanie TSH wykonywane z krwi, które może wskazać na niedoczynność lub nadczynność tarczycy – niezwykle częste schorzenia występujące głównie u kobiet. Niepokojące wyniki krwi, kału czy moczu, które zostały wykonane bez skierowania, powinny natychmiast zostać skonsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu. To właśnie on ma możliwość dalszego skierowania do odpowiednich specjalistów zajmujących się konkretnymi przypadłościami.
RTG bez skierowania
Rentgen jest jednym z najbardziej podstawowych badań diagnostycznych, które umożliwiają wskazanie złamania bądź też innych problemów w układzie kostnym. Aby prawidłowo zdiagnozować konkretną chorobę, konieczne jest wykonanie badania, a następnie udanie się do lekarza pierwszego kontaktu bądź ortopedy. Istnieją jednak sytuacje, w których chory chce samodzielnie sprawdzić stan swojego zdrowia (warto pamiętać, że RTG to nie tylko zdjęcie, ale także opis wykonany przez radiologa). W takich przypadkach możliwe jest prywatne wykonanie RTG bez skierowania. Przychodnia Białołęka jest jednym z wielu miejsc, które wykonują RTG prywatnie i w ramach pakietów medycznych.
Badania podmiotowe bez skierowania
Badania podmiotowe to szereg badań, które przeprowadzane są przez lekarza w trakcie wizyty. Mogą być wykonane przez lekarza pierwszego kontaktu. To między innymi badanie głowy, szyi, odruchów czy badanie palpacyjne. Tego typu badania są wykonywane bez skierowania i stanowią jedną z podstawowych czynności w procesie diagnostycznym pacjenta. Jest to element wywiadu chorobowego, który umożliwia lekarzowi zebranie podstawowych informacji na temat chorego. Jeśli pacjentowi coś dolega, choć nie wie on dokładnie co, lekarz przeprowadza badania podmiotowe jako część pierwszej wizyty. Nie trzeba o nie prosić ani zdawać się na skierowania – lekarz pierwszego kontaktu wykona je od razu podczas wizyty. Przychodnia Warszawa Białołęka jest jednym z miejsc, w którym możesz umówić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, który wykona badania podmiotowe.
Skierowania mogą wydawać się dodatkowym utrudnieniem w procesie diagnostycznym, jednak tak naprawdę umożliwiają pacjentowi dowiedzenie się, których badań potrzebuje przy swoim schorzeniu. Jeśli jednak wiesz, jakie badania chcesz wykonać, wiele z nich możesz zrobić bez udziału lekarza. Więcej na temat badań bez skierowania dowiesz się na stronie Cmp.med.pl.