Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak założyć sprawę rozwodową bez orzekania o winie?

Chcesz złożyć pozew o rozwód, jednak zależy Ci na tym, aby obyło się bez orzekania o winie? W takim przypadku możesz liczyć na szybsze zakończenie sprawy. Sprawdź, jak założyć sprawę rozwodową bez orzekania o winie!

Rozwód bez orzekania o winie – co to dokładnie oznacza?

Osoby, które podjęły decyzję o rozwodzie, często stają przed dylematem – czy lepiej zdecydować się na rozwód bez orzekania o winie, czy może warto rozważyć rozwód z orzekaniem o winie. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które z tych rozwiązań jest lepsze. Zależy to bowiem w dużej mierze od sytuacji między małżonkami, a także od tego, co doprowadziło do podjęcia decyzji o rozwodzie.

W przypadku rozwodu bez orzekania o winie małżonkowie mogą liczyć na szybkie zakończenie związku małżeńskiego. Z reguły wystarczy jedna albo dwie rozprawy. Kluczowe jest jednak to, aby każdy z małżonków wyrażał zgodę na rozwód.

Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Jedną z najważniejszych dla małżonków spraw jest to, jak wygląda kwestia alimentów w przypadku rozwodu bez orzekania o winie. Otóż w przypadku takiego rozwodu wniosek o alimenty może zostać złożony przez jedną ze stron wyłącznie w sytuacji, gdy znajduje się ona w niedostatku. Jest to jedna z najważniejszych różnic pomiędzy takim rozwodem a rozwodem z orzekaniem o winie jednej ze stron.

Kolejna istotna kwestia dotyczy tego, że alimenty są ograniczone czasowo. Nawet jeśli zostaną one zasądzone, obowiązek alimentacyjny wygasa w momencie, gdy osoba otrzymująca alimenty wejdzie w nowy związek małżeński lub gdy minie pięć lat od orzeczonego rozwodu. Osoby, które chcą otrzymywać alimenty, muszą to wziąć pod uwagę.

Rozwód bez orzekania o winie – co z dziećmi?

Bez wątpienia niemal każda z osób, rozważających rozwód bez orzekania o winie, zastanawia się nad tym, co dalej z małoletnimi dziećmi. Zgodnie z polskim prawem, jeśli małżonkowie posiadają dzieci, to sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej, o tym, z kim zamieszkają dzieci, a także o alimentach na nie. Oczywiście kwestie związane z opieką nad dziećmi budzą wiele emocji i często są złożone, dlatego – jeśli pojawi się konieczność, aby sąd rozstrzygał kwestie opieki – sprawa rozwodowa może się przedłużyć.

Jak założyć sprawę rozwodową bez orzekania o winie?

W celu założenia sprawy rozwodowej bez orzekania o winie, należy w pierwszej kolejności przygotować pozew o rozwód. W pozwie należy zawrzeć takie informacje, jak dane osobowe, datę zawarcia małżeństwa, informacje o tym, co jest przyczyną złożenia pozwu oraz jak wyglądało małżeństwo i kiedy nastąpił rozpad więzi. Dodatkowo należy określić, jaka jest liczba dzieci i w jakim są wieku, a także opisać sytuację majątkową małżonków. Im więcej kwestii zostanie opisanych w pozwie, tym jaśniejszy obraz sytuacji będzie miał sąd – a tym samym rozwód odbędzie się o wiele szybciej.

Następnie pozew składa się pisemnie w biurze podawczym sądu okręgowego w Wydziale Cywilnym. Istnieje także możliwość wysłania pozwu do sądu drogą pocztową.

Pozew rozwodowy – warto skorzystać z pomocy prawnika!

Sprawy rozwodowe budzą wiele emocji i zawsze wiąże się z dużym kosztem emocjonalnym, który muszą ponieść małżonkowie. W sytuacji silnego stresu warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Doświadczony prawnik zapewni nie tylko kompleksowe wsparcie na każdym etapie sprawy rozwodowej, ale też doradzi, czy rozwód bez orzekania o winie rzeczywiście będzie dobrym wyborem. Wyjaśni również, jakie są konsekwencje prawne takiego rozwiązania. Zdecydowanie warto skorzystać z pomocy prawnika, który przygotuje pozew rozwodowy i zadba o to, aby rozwód był jak najmniej stresującym doświadczeniem.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]