Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak wygląda badanie ultrasonograficzne psa?

Badanie ultrasonograficzne to bezbolesne, bezinwazyjne badanie obrazowe, które może być wykonywane również u psów. Procedura ta wykorzystywana jest w diagnostyce różnych chorób, ocenie urazów organów wewnętrznych czy też potwierdzania i monitorowania przebiegu ciąży u zwierząt. USG u psa przebiega w niemal taki sam sposób, co w przypadku ludzkich pacjentów.

Badanie ultrasonograficzne psa

W badaniu USG zastosowanie znajdują ultradźwięki, które pozwalają na zobrazowanie struktur wewnętrznych organizmu psa. Procedura ta jest całkowicie bezpieczna dla zwierząt, dzięki czemu w razie potrzeby można ją wielokrotnie powtarzać. W badaniu tym weterynarz wykorzystuje ultrasonograf weterynaryjny, przesuwając po wybranym obszarze ciała psa specjalną głowicą. Aby zapewnić efektywne rozprowadzanie ultradźwięków, badane miejsce pokrywane jest odpowiednim żelem. Badanie nie wywołuje dyskomfortu, a jedynie delikatne odczucie zimna. Podczas USG obraz wyświetlany jest na ekranie, dzięki czemu weterynarz może od razu wykryć różne nieprawidłowości. Na koniec właściciel otrzymuje wydruk z informacją o aktualnym stanie zdrowia psa.

Przebieg badania USG u psa

Podczas badania USG, pies musi pozostawać w pozycji leżącej. W ten sposób weterynarz może uzyskać łatwy dostęp do wybranej części ciała. W zależności od organu poddawanego badaniu, najczęściej zwierzę należy ułożyć na boku lub na plecach. Jeżeli pies wyrywa się i zmienia pozycję, zwykle konieczna okazuje się pomoc właściciela. Opiekun powinien uspokoić i przytrzymać zwierzę. Lekarz nie może się tym zająć, ponieważ obsługuje ultrasonograf weterynaryjny i poświęca uwagę obrazom wyświetlanym na ekranie. W przypadku przedstawicieli większy ras, warto skorzystać z pomocy dodatkowej osoby.

Uspokajanie psa podczas badania USG

Jeżeli zwierzę opiera się przed wykonaniem badania, właściciel powinien postarać się uspokoić swojego pupila. Ultrasonografia psa jest bezbolesna i nie trwa długo, dlatego narkozę lub preparaty uspokajające stosuje się jedynie w ostateczności. W przypadków zwierząt bardzo źle znoszących kontakt z lekarzem psychicznie, można poprosić o podanie łagodnych środków ziołowych na wyciszenie. Pomocny okazuje się także delikatny dotyk i spokojny głos opiekuna, dlatego nie warto krzyczeć, okazywać zdenerwowania i wykonywać gwałtownych ruchów. W ten sposób psu będzie dużo prościej się zrelaksować, co przyspieszy i ułatwi przebieg badania USG. Po udanym zakończeniu procedury, warto wynagrodzić zwierzę przekąską oraz pieszczotami.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]