Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak rozpoznać zatrucie grzybami i jak udzielić pierwszej pomocy?

Grzyby to bardzo popularny w polskiej kuchni produkt. Gotujemy z nich zupy, robimy farsze do mięs i pierogów, dodajemy je do sosów. Są smaczne, zawierają sporo witamin i mikroelementów, a co najważniejsze – dodają każdej potrawie cudownego aromatu. Niestety, właściwie co roku z mediów docierają do nas informacje o zatruciach grzybami spowodowanych spożyciem grzybów niejadalnych albo trujących. Wiele z takich przypadków kończy się śmiercią. Jak zatem reagować, gdy podejrzewamy u siebie lub bliskich zatrucie grzybami?

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są objawy zatrucia grzybami,
  • jak powinna wyglądać pierwsza pomoc przy zatruciu grzybami,
  • jak leczy się zatrucia grzybami.

Główną przyczyną zatrucia grzybami jest nieprawidłowe rozpoznanie grzybów jadalnych i trujących. Oczywiście inną od zatrucia kwestią jest wynikająca z niewłaściwego przygotowania dań albo zjedzenia zbyt dużych porcji niestrawność po grzybach. Objawy są tu dużo łagodniejsze, takie jak przy innych problemach żołądkowych wynikających ze zjedzenia ciężkostrawnej potrawy – mogą obejmować m.in. bóle brzucha, wzdęcia, nudności, czasem też biegunkę lub wymioty. Nie są one jednak długotrwałe i można złagodzić je stosowaniem leków dostępnych bez recepty.

Objawy zatrucia grzybami

Objawy zatrucia grzybami mogą pojawić się w różnym czasie – z tego względu zatrucia te dzieli się na:

  • zatrucia o krótkim okresie utajenia – objawy pojawiają się od pół godziny do około pięciu godzin po spożyciu trującego grzyba,
  • zatrucia o długim okresie utajenia – objawy pojawiają się po ponad pięciu godzinach od spożycia grzybów, są groźniejsze dla zdrowia i życia.

Rodzaj objawów zatrucia grzybami, ich nasilenie oraz czas trwania zależą od wielu czynników – wielkości porcji zjedzonych grzybów, rodzaju występujących w nich toksyn, a nawet indywidualnych predyspozycji organizmu. Najpierw pojawiają się dolegliwości bólowe – nie jest to jednak „zwykły” ból brzucha po grzybach, związany np. z przejedzeniem się, ale bardzo ostry, przeszywający ból, z towarzyszącymi skurczami, nasilający się w czasie. Towarzyszą mu nudności, wymioty, biegunka, nadmierna potliwość.

Z czasem zawarte w trujących grzybach toksyny wpływają na pracę mózgu, układu nerwowego, wątroby i nerek. Mogą się pojawić zaburzenia widzenia, duszności, zwężenie źrenic, spowolnienie akcji serca, spadek ciśnienia, omamy, zatrzymanie moczu i stolca, wzmożone napięcie mięśni, pobudzenie psychiczne czy obrzęk płuc. Pacjent może także zapaść w śpiączkę, a najpoważniejszym skutkiem zatrucia grzybami jest zgon.

Zatrucia grzybami – pierwsza pomoc

Jeśli podejrzewamy u siebie lub bliskich zatrucie grzybami, należy działać szybko, ale spokojnie. Na początek warto uświadomić sobie, że nie pomogą tu domowe sposoby, takie jak mleko na zatrucie grzybami – potrzebna jest profesjonalna, specjalistyczna pomoc.

Najważniejsze jest jak najszybsze usunięcie resztek grzybów z przewodu pokarmowego, czyli po prostu sprowokowanie wymiotów. Pozwoli to nie tylko zahamować dalsze przedostawanie się toksyn do tkanek i narządów, ale także umożliwi pozyskanie materiału do badań mających na celu zidentyfikowanie substancji toksycznych. W warunkach domowych konieczne jest więc wywołanie wymiotów oraz pobranie ich próbki do możliwie sterylnego pojemnika. Alternatywą dla analizy laboratoryjnej wymiocin jest badanie kału.

Zatrucie grzybami – leczenie

Dalszą diagnostykę i leczenie zatruć grzybami najczęściej prowadzi lekarz gastrolog w warunkach szpitalnych. U pacjentów wykonuje się płukanie żołądka z pozostawieniem w nim zawiesiny węgla aktywowanego. Jeśli rozwija się niewydolność nerek, konieczne są hemodializy. W celu zmniejszenia gromadzenia się toksyn w wątrobie przez 3 doby pacjentowi podaje się dożylnie penicylinę krystaliczną. Czasami konieczny bywa nawet przeszczep wątroby.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]