Wielu osobom towarzyszą obawy dotyczące częstotliwości oddawania moczu. Wydaje im się, że zbyt często chodzą do toalety i może to być objaw jakiegoś schorzenia. W jakim przypadku można mówić o zbyt częstym oddawaniu moczu? Jaka jest norma i czy dla każdego jest taka sama? Kiedy warto odwiedzić poradnię urologiczną? Wyjaśniamy!
Od czego zależy częstotliwość oddawania moczu?
Kwestia liczby dobowych wizyt w toalecie jest zależna od wielu czynników. Dla każdego norma może być nieco inna. Powszechnie uznaje się, że 8-krotne oddawanie moczu w ciągu doby oznacza częstomocz i jest powodem, dla którego należy odwiedzić poradnię urologiczną. Niemniej jednak u niektórych osób przeciętna liczba wizyt w toalecie może wynosić 3, dla innych będzie to 5, a jeszcze inne mimo braku znamion patologii oddają mocz nawet 10 razy w ciągu doby. U zdrowego człowieka częstotliwość oddawania moczu zależy od takich czynników, jak:
- budowa układu anatomicznego,
- ilość spożywanych płynów,
- dieta,
- aktywność fizyczna.
Pęcherz o niewielkiej pojemności wymaga częstszego opróżniania, zwłaszcza jeśli dana osoba spożywa duże ilości płynów. Ważna jest również dieta, ponieważ niektóre pokarmy działają moczopędnie, a inne wstrzymują produkcję moczu. Nie bez znaczenia jest też aktywność fizyczna. Osoby, które regularnie uprawiają sport, zwykle rzadziej oddają mocz, ze względu na mniejszą ilość wody w organizmie, która jest wydalana z potem.
Jak może pomóc poradnia urologiczna?
Jak wykazaliśmy powyżej, częstotliwość oddawania moczu jest zależna od wielu czynników. Jednak jeśli w ciągu doby liczba wizyt w toalecie wynosi 8 lub więcej, bądź też jeśli dana osoba zauważa, że oddaje mocz częściej niż kiedyś, warto udać się do specjalisty. Wsparcia w tym obszarze udziela poradnia urologiczna. Jak może pomóc? Przede wszystkim zostanie przeprowadzony wywiad z pacjentem, a później lekarz zaleci odpowiednie badania. Częstomocz może mieć różne przyczyny, od stosunkowo błahych jak niewielkie zapalenie czy nadreaktywność mięśni odpowiedzialnych za opróżnienie pęcherza, po zdecydowanie poważniejsze, jak cukrzyca, rozrost prostaty i choroby nerek. Warto skonsultować się z fachowcem, aby zdiagnozować problem, który zawsze łatwiej rozwiązać, gdy zostanie wcześnie wykryty.