Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Ile oszczędzisz decydując się na spółkę LTD?

Zakładając spółkę LTD w Anglii możesz spodziewać się o wiele niższych kosztów prowadzenia biznesu niż prowadząc działalność gospodarczą czy zawiązując spółkę z o.o. w Polsce. Sprawdź o jakich pieniądzach mówimy.

Zacznijmy od przypomnienia czym jest spółka Limited. Spółka LTD to odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednak są też pewne różnice, które sprawiają, że założenie takiej firmy w UK jest dla wielu Polaków atrakcyjne. Najbardziej przemawiającym do wyobraźni atutem jest możliwość prowadzenia działalności w Anglii bez wyprowadzki z Polski wraz z optymalizacją kosztów prowadzenia biznesu. Spółkę LTD możesz założyć nie będąc rezydentem (po brexicie osobą mającą status osoby osiedlonej na stałe lub tymczasowo). Formalności załatwisz osobiście lub korzystając z pomocy fachowców, np. z Kancelarii Tax Angels.

Taka firma będzie atrakcyjna ze względów podatkowych jeśli spełnisz podstawowe warunki:

  • nie zatrudniasz w Polsce osób na umowę o pracę lub zlecenie,
  • nie masz w kraju zakładu, np. biura czy sklepu stacjonarnego,
  • nie prowadzisz biznesu reglamentowanego czyli wymagającego zezwoleń lub koncesji.

Spełniasz te warunki? Świetnie! Ile w takim razie oszczędzisz decydując się na spółkę LTD?

Z pewnością dużo czasu, bo prowadzenie spółki w Anglii wiąże się z mniejszą ilością formalności. Przejdźmy do pieniędzy.

Ile oszczędzisz zakładając spółkę LTD?

Po pierwsze, kwota wolna od podatku jest w UK o wiele wyższa niż w Polsce. W roku podatkowym 2021/2022 wynosi 12 750 funtów. To ponad 67 500 zł. Czyli przedsiębiorcy ze względnie niskimi/średnimi dochodami nie zapłacą podatku.

Dla porównania, w Polsce kwota wolna od podatku wynosi w tym roku 8 tys. zł.

To nie wszystko. Jeśli dochód firmy zostanie podzielony na pensje dla dyrektorów, a pojedyncza pensja nie przekracza 12 750 funtów na rok, to dochody te będą zwolnione z daniny dla państwa.

Twój dochód jest wyższy? Podstawowa stawka podatku dochodowego (Income Tax, do 50 270 funtów) wynosi 20 proc. W Polsce najniższa stawka podatku dochodowego, w skali podatkowej, to 17 proc. (do kwoty 85 528 zł), a później to aż 32 proc. Czyli niemal 1/3 tego co zarobiłeś!

Prowadząc spółkę Limited nie musisz płacić ZUS. To kolejne oszczędności. Jakie?

Składka ubezpieczenia społecznego wynosi 1 457,49 zł (z chorobowym, bez ulg). Firmy z przychodem poniżej 120 tys. zł mogą płacić niższy ZUS obliczony od dochodu.

Na tym nie koniec oszczędności. Dużym plusem prowadzenia spółki w Wielkiej Brytanii jest wyższy obowiązkowy próg stracji do VAT. Wynosi on obecnie 85 tys. funtów (czyli ok. 425 tys. złotych), podczas czy w Polsce jest to 200 tys. złotych choć i tu są wyjątki uzależnione od prowadzonej działalności. W UK takich wyjątków nie ma i wszyscy są równi!

Zakładając spółkę LTD nie musisz również zgromadzić kapitału zakładowego. W Polsce to 5 tys. zł dla spółki z o.o. Jeśli nie masz takich pieniędzy, to problem z głowy!

Podsumujmy. Koszt prowadzenia firmy Limited w UK jest w wielu przypadkach niższy niż spółki z o.o. czy jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce.

Zakładając spółkę LTD w Anglii zaoszczędzisz:

1 457,49 zł miesięcznie składek na ZUS (z chorobową, jeśli nie korzystasz z ulg),
na podatku dochodowym – kwota wolna od podatku do 12 570 funtów (ok. 67 500 zł rocznie),
na podatku od VAT – w Anglii płacisz go po przekroczeniu 85 tys. funtów (ok. 456 tys. zł), w Polsce to próg 200 tys. zł, dodatkowo podatek VAT w Polsce to 23 proc., a w Anglii 20 proc.,
nie musisz posiadać kapitału zakładowego (to minimum 5 tys. zł dla spółki z o.o.),

Naturalnie otwarcie firmy w Anglii nie jest bez kosztowe. Jednak oszczędności zdecydowanie osłodzą wydatki.

Koszt założenia spółki Limited, jeśli korzystasz z wyspecjalizowanego biura, to ok. 500 zł -1000 zł. Samo prowadzenie księgowości firmy LTD będzie kosztowało ok. 100 funtów czyli 500 zł – 540 zł. To ceny podobne do tych, które będziesz musiał zapłacić w Polsce.

I na koniec jeszcze jedna dobra wiadomość. Jeśli jako dyrektor spółki LTD zarabiasz poniżej 737 funtów miesięcznie (ok. 4 tys. zł), to nie musisz płacić brytyjskiego odpowiednika ZUS czyli National Insurance Contribution (NIC).

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]