Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Ile kosztuje in vitro?

Zabieg in vitro to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia niepłodności. Sztuczne zapłodnienie pobranych od pacjentki komórek jajowych z wykorzystaniem plemników z nasienia partnera lub z nasienia dawcy, a następnie transfer powstałych zarodków do jamy macicy, daje bardzo duże szanse na zajście w ciążę. Cała procedura in vitro, wraz z kwalifikacją pacjentów, to jednak skomplikowany i bardzo kosztowny proces. W artykule dokładnie opisujemy, jakie mogą być dokładne koszty zapłodnienia in vitro oraz czy nadal istnieje możliwość skorzystania z programów dofinansowania zabiegów in vitro.

Czy istnieją jeszcze programy refundacji zabiegów in vitro?

Jeszcze kilka lat temu młodzi ludzie, którzy borykali się z niepłodnością, czyli  trwającymi co najmniej rok problemami z zajściem w ciążę, mieli możliwość pokrycia kosztów leczenia poprzez zakwalifikowanie się do rządowego Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego. Pomimo iż program rządowy jest niedostępny już od 2016 roku, cały czas jednak wielu pacjentów ma możliwość skorzystania z programów dofinansowania metody in vitro, które są udostępniane przez samorządy lokalne. Takie programy działają w wielu regionach. Zazwyczaj  co prawda z ich pomocą nie ma możliwości całkowitego sfinansowania kosztów przygotowań i samej procedury in vitro, ale samorządy często pokrywają nawet 80% kosztów zabiegu, co na pewno jest bardzo dużą pomocą dla młodych ludzi.

Niektóre kliniki, które specjalizują się w diagnostyce i leczeniu niepłodności mają także własne programy, które znacznie zmniejszają koszty procedury in vitro. Jednym z najciekawszych jest program „3mam z Angeliusem” Centrum Leczenia Niepłodności Angelius w Katowicach. Jest to program, który pozwala znacznie obniżyć koszty in vitro. Pacjenci opłacają koszty 2 prób zapłodnienia in vitro i w zamian za to otrzymują później też możliwość darmowego skorzystania z trzeciej próby. Koszt uczestnictwa w programie wynosi 13900 zł. W przypadku powodzenia pierwszej próby zapłodnienia opłacona kwota jest jednak obniżona do poziomu 8000 zł. Program 3mam z Angeliusem obejmuje 3 pełne cykle programu in vitro, jednak bez koniecznych do wykonania badań dodatkowych.

A jak kształtują się koszty zapłodnienia pozaustrojowego in vitro bez dofinansowania?

Koszty dotyczące każdej pary, niezależnie od refundacji

Pierwszy rodzaj kosztów obejmuje tak naprawdę wszystkie pary, nawet te, które zdołały uzyskać dofinansowanie z samorządów. Zanim będzie można bowiem dopuścić parę do rozpoczęcia procedury in vitro, najpierw konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań kwalifikacyjnych i diagnostycznych, które pozwolą ocenić szanse na powodzenie metody in vitro oraz wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegów. W przypadku pacjentek konieczne będzie wykonanie podstawowych badań hormonalnych, czyli badania AMH i badania FSH. Koszt pierwszego z nich to około 200 zł, natomiast drugiego to około 40 zł. W niektórych przypadkach, do zakwalifikowania pacjentki do in vitro niezbędne jest jednak także przeprowadzenie dalszych badań laboratoryjnych oraz badań ginekologicznych. U panów podstawowym rodzajem badania przy kwalifikacji do procedury in vitro jest badanie nasienia, które pozwala określić, czy w trakcie zabiegu będzie można skorzystać z nasienia partnera, czy konieczne będzie wykorzystanie nasienia dawcy. Koszt badania nasienia to około 180-190 zł, w niektórych przypadkach badanie jednak trzeba kilkukrotnie powtórzyć.

Badania wykonywane w trakcie przygotowań do zabiegu in vitro

Po zakwalifikowaniu pacjentów do programu in vitro konieczne jest właściwe przygotowanie pacjentki do samego zabiegu. W tym celu niezbędne jest wykonanie dalszych badań laboratoryjnych,  m.in. w celu potwierdzenia, że przeprowadzana w trakcie procedury stymulacja hormonalna będzie nie tylko skuteczna, ale także w pełni bezpieczna. W tym celu wykonuje się m.in. badania wirusologiczne, posiewy bakteriologiczno-mykologiczne, wymazy z dróg rodnych, badanie piersi oraz badanie cytologiczne. Koszt wykonywanych na tym etapie badań zazwyczaj wynosi około 1000 zł, choć może się różnić w zależności od zaistniałych w danym przypadku potrzeb.

Koszty samej procedury in vitro

Najdroższą częścią leczenia jest sama procedura zapłodnienia in vitro. Jej koszt może wynosić nawet 12 000 złotych i jest zależny od indywidualnej historii leczenia. Procedura in vitro składa się z  5 etapów: stymulacji hormonalnej pacjentki, pobrania komórek jajowych i nasienia, właściwego zapłodnienia pozaustrojowego, transferu jednego lub dwóch zarodków oraz tekstu ciążowego. Najbardziej kosztownymi elementami procedury są obecnie punkcja jajników, zapłodnienie pozaustrojowe oraz transfer zarodków.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]