Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Fakty i mity na temat homeopatii

Homeopatia jest najpopularniejszym sposobem leczenia zaliczanym do medycyny alternatywnej. Jej zwolennicy najczęściej stosują również ziołolecznictwo, z tego też względu homeopatia bywa mylnie zaliczana do tej dziedziny. Co warto wiedzieć na temat homeopatii? Czy leki homeopatyczne są tak samo skuteczne, jak te konwencjonalne?

Czym jest homeopatia?

Homeopatia jest dziedziną medycyny alternatywnej, opartej na szeregu skodyfikowanych zasad stworzonych przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna. Był on nie tylko twórcą homeopatii, ale jednocześnie pierwszą osobą, która leczyła w ten sposób pacjentów. Od ponad dwóch wieków wypracowane przez niego metody przygotowywania leków homeopatycznych oraz metody diagnostyczne są aksjomatami dla jego następców.

Do podstawowych zasad opisanych przez Hahnemanna i stanowiących podwaliny homeopatii zalicza się:

zasadę podobieństw – „podobne leczyć podobnym” jest najważniejszym prawem, na podstawie którego dobierane są leki homeopatyczne. Z tego względu do wyrobu preparatów homeopatycznych wykorzystuje się również substancje, które w wysokich stężeniach są trujące lub mogą wykazywać toksyczne właściwości. Jedną z takich substancji jest tujon, czyli ekstrakt pozyskiwany z wrotycza pospolitego. Jego duża dawka jest dla człowieka trująca, jednak leki homeopatyczne bazujące na tzw. dynamizowanej dawce są w pełni bezpieczne. Pobudzają układ immunologiczny do obrony i dzięki temu pomagają zwalczać przyczyny choroby, a nie same jej objawy.

zasadę dynamizowania – Hahnemann był przekonany, że bardzo niewielka dawka substancji może być skuteczniejsza w leczeniu, niż duża dawka. Proces rozcieńczania substancji toksycznych nazwał „dynamizowaniem”. W skrócie można przyjąć, że im bardziej dana toksyna jest rozcieńczona, tym efekt leczniczy silniejszy, jednak trwa dłużej. Dynamizowanie substancji wykorzystywanych do leczenia polega na dodawaniu do nich wody lub alkoholu i energicznym ich potrząsaniu. Hahnemann upowszechnił hipotezę o pamięci wody, której cząsteczki mają nabierać właściwości substancji, z którą się stykają w procesie dynamizowania.

Na czym polega leczenie homeopatyczne?

Prawo Heringa, nazwane tak od Constantina Heringa, ucznia Hahnemanna, mówi o tym, że objawy pacjenta w trakcie leczenia homeopatycznego ustępują w konkretnym porządku. Kierunek odzyskiwania homeostazy organizmu biegnie od wnętrza do zewnętrza; od góry ciała do dołu; od organów najistotniejszych dla życia do tych najmniej ważnych. Generalnie zdrowienie przebiega odwrotnie do kolejnych objawów będących symptomami choroby. Dokładna znajomość chronologii leczenia pozwala homeopacie ustalić, czy przepisane przez niego leczenie jest efektywne i postępuje zgodnie z założeniami.

Jak jednak przebiega samo leczenie? Po diagnozie postawionej przez specjalistę homeopatii, pacjent otrzymuje leki homeopatyczne o określonej potencji. Potencja homeopatyczna to siła, z jaką dany preparat działa i odnosi się do stopnia rozcieńczenia substancji aktywnej w procesie dynamizowania. Pośród potencji wyróżniamy słabe, średnie, wysokie i bardzo wysokie. Leki homeopatyczne o potencji słabej i średniej mogą być stosowane na własną rękę, w kwestii wysokich i bardzo wysokich potencji zaleca się kontakt ze specjalistą.

W czasie leczenia homeopatycznego zaleca się odstawienie używek, takich jak kawa, papierosy i alkohol oraz unikanie stresu. Przebieg leczenia, jego długość trwania oraz szybkość osiągania rezultatów uzależnione jest od indywidualnych predyspozycji chorego, stopnia zaawansowania choroby i tego, czy jest ona schorzeniem przewlekłym czy infekcyjnym.

Kim jest homeopata?

Homeopata to osoba specjalizująca się w leczeniu lekami homeopatycznymi, biegła w diagnozie chorób na podstawie ich symptomów oraz śledzenia postępów terapii homeopatycznej. W Polsce możliwe jest zostanie certyfikowanym homeopatą w ramach prywatnych kursów, ponieważ sama homeopatia nie jest wykładana na uniwersytetach państwowych ze względu na kontrowersje naukowe wokół jej założeń.

Kiedy warto rozważyć stosowanie homeopatii?

Homeopatię z powodzeniem można łączyć z konwencjonalnym leczeniem standardowymi lekami, jednak należy uprzednio skonsultować tę kwestię z lekarzem. Homeopatia, zdaniem jej zwolenników, jest skuteczna w leczeniu niemal wszystkich chorób – istotne jest jednak to, jak szybko zostanie podjęta terapia. Ponieważ leki homeopatyczne uznawane są za bezpieczne, mogą być podawane nawet małym dzieciom i osobom w podeszłym wieku. Nie zaleca się jedynie stosowania leków homeopatycznych u kobiet w ciąży bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Skuteczność homeopatii

Wokół homeopatii krąży wiele kontrowersji związanych głównie z jej zasadami, które stoją w sprzeczności z powszechną wiedzą medyczną. Mimo to, pośród zwolenników homeopatii znajduje się również wielu lekarzy i farmaceutów. Kilkukrotnie przeprowadzane badania mające za zadanie określić skuteczność homeopatii nie przyniosły rozstrzygających rezultatów: wykazuje ona większą efektywność, niż wynikałoby to jedynie z efektu placebo. Mimo braku jednoznacznych naukowych dowodów na potwierdzenie jej skuteczności, homeopatia pozostaje najpopularniejszym alternatywnym sposobem leczenia, a leki homeopatyczne chętnie kupowane są przez pacjentów. Bez wątpienia na korzyść homeopatii przemawia holistyczne podejście do pacjenta i spojrzenie na jego chorobę jako na szereg współistniejących zjawisk, w tym psychologicznych.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]