Leczenie nerek wymaga odpowiedniego podejścia, a przede wszystkim zlokalizowania przyczyny dolegliwości. Gdy dochodzi do zaburzeń pracy nerek, organizm człowieka zaczyna się bronić, wysyłając przy tym różnorakie sygnały. Ból odczuwany w jamie brzusznej lub na wysokości odcinka lędźwiowego jest jednak często mylony z bólem kręgosłupa. Na, co zatem należy zwrócić uwagę przy rozpoznawaniu dolegliwości nerek? Jakie symptomy powinny was zaniepokoić? Odpowiadamy!
O nerki należy dbać
Nerki jako jeden z najważniejszych narządów w ludzkim organizmie często dają o sobie znać, gdy jest już za późno… Wcale nie tak łatwo o zlokalizowanie problemu i postawienie diagnozy, gdyż objawy chorób nerek mogą być niewidoczne na pierwszy rzut oka. W związku z tym zwracamy szczególną uwagę na profilaktykę i wykonywanie badań kontrolnych, które są wręcz konieczne… Co powinno przykuć waszą uwagę? Ból nerek w wielu przypadkach pojawia się znienacka w bardzo intensywnym stopniu. Może również być ledwo odczuwalny, stopniowo przy tym narastając… Nie ma na to bowiem jednej reguły, a co za tym idzie, należy bacznie obserwować swój organizm. Bagatelizowanie wszelkich objawów może skończyć się tragicznie.
Gdzie zasięgnąć po pomoc w przypadku niewydolności nerek? Stacja dializ Davita – https://davita.pl/ – od wielu lat specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu najczęstszych chorób nerek. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, zgłoś się do specjalisty. Zadbaj o siebie i o swoich bliskich.
Częstotliwość oddawania moczu
Częstotliwość oddawania moczu jest w głównej mierze związana z ilością przyjmowanych płynów. U osób zmagających się z chorobami nerek może to przybierać różne formy. Zwykle pacjenci skarżą się na problemy z oddawaniem moczu – częstotliwość zmniejsza się lub wzrasta, a to zaś jest powodem do niepokoju. Zwróćmy również uwagę na barwę oraz konsystencję oddawanego moczu. Mocz może przybrać mętną postać. Jeżeli w oddawanym moczu zauważysz też krew, wizyta u lekarza specjalisty jest koniecznością.
Wysypka
Jak zapewne wiecie, nerki stanowią jeden z najważniejszych organów w ludzkim ciele. Co więcej, pełnią przede wszystkim funkcję filtracyjną. Co to tak naprawdę oznacza? Organizm pobierając różnego rodzaju składniki z pożywienia, nie jest w stanie samodzielnie oczyścić się ze szkodliwych substancji i toksyn. Właśnie za to między innymi odpowiadają nerki! Dlaczego o tym wspominamy? Otóż wysoki poziom toksyn w organizmie, które nie zostały poddane procesowi filtracji, może skutkować wystąpieniem wysypki, zaczerwienia oraz swędzenia.
Metaliczny posmak w buzi
Schorzenia nerek dają odczuć się w całym organizmie. Nie bez przyczyny lekarze nieustannie alarmują o wzroście zachorowalności na dolegliwości układu moczowego. Pacjenci niekiedy skarżą się na metaliczny posmak w buzi oraz zmianę preferencji jedzeniowych. Co jest główną tego przyczyną? Między innymi podwyższone stężenie mocznika w organizmie.
Zmęczenie
Nerki odpowiadają również za produkcję erytropoetyny, odpowiadającą za stymulację organizmu do produkcji krwinek czerwonych. Gdy nerki chorują, ich poziom spada, a to może skutkować nieustannym zmęczeniem. Zbyt niskie stężenie krwinek czerwonych w wielu przypadkach jest również często przyczyną problemów z oddychaniem.
Obrzęki wokół kończyn
Chore nerki nie spełniają swych podstawowych funkcji, w tym właśnie funkcji filtracyjnej. Oprócz problemów z koncentracją dochodzi także do zatrzymania wody w organizmie. Czym to się objawia? Obrzękami w okolicy stóp, kostek czy twarzy.
Objawy chorób nerek – o czym pamiętać?
Wszelkie niepokojące objawy, które będą z dnia na dzień ulegać nasileniu, powinny być czym prędzej skonsultowane z lekarzem. Bagatelizowanie wysyłanych przez organizm objawów nie przyniesie niczego dobrego. Diagnostyka i podjęcie dalszego leczenia są wówczas koniecznością!