Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Depresja wśród mężczyzn

Z przeprowadzonych do tej pory badań wynika jednoznacznie, że depresja jest o wiele częściej diagnozowana u kobiet niż u mężczyzn. Czy jednak powinniśmy faktycznie wierzyć w to, że panowie nigdy nie mają takich problemów? Nie jest to dobre podejście – tym bardziej, że to niestety mężczyźni częściej w takiej sytuacji decydują się na samobójstwo – co może mieć związek właśnie z tym, że o wiele rzadziej decydują się oni na skorzystanie z pomocy psychologa lub psychiatry.

Wśród mężczyzn panuje błędne przekonanie, iż depresja i pozostałe problemy psychiczne to objaw słabości. Panowie mają zajmować się pracą, opiekować swoją rodziną – nie ma tutaj czasu na narzekanie, gorszy nastrój i smutek. To właśnie dlatego depresja jest u nich diagnozowana rzadziej – nie dają sobie oni w ogóle szansy na to, aby uzyskać wsparcie od specjalisty i zacząć zażywać Pramolan, Hydroxyzinum VP czy Ketrel. Niestety to właśnie z tego względu sięgają też potem po alkohol, papierosy czy narkotyki – chcą poczuć się lepiej i nie myśleć o problemach. Efekt jest jednak zupełnie odwrotny.

Ignorowanie swojego zdrowia

Mężczyźni mają nieodpowiednie podejście nie tylko do zdrowia psychicznego – ale także do fizycznego. Nie bez przyczyny uznaje się, że kobiety lepiej dbają o swój organizm i bardziej interesują się tym, jak mogą go wzmocnić. Panowie z kolei zaczynają się tym martwić dopiero wtedy, gdy objawy są już na tyle silne, iż nie można tego dalej ignorować. W przypadku depresji jest to bardzo niebezpieczne, bo im gorszy jest nasz stan – tym mniej zależy nam na tym, aby poprawić swoją sytuację.

Panowie niestety zdecydowanie częściej w takich momentach wybierają te ekstremalne rozwiązania – wspomniane już samobójstwo, nałogi. Oprócz tego zauważane są często napady gniewu i przepracowywanie się. Mężczyzna nie chce myśleć o tym, jak źle się czuje – więc rzuca się w wir pracy, zaczyna obsesyjnie ćwiczyć lub wplątuje się w niebezpieczne sytuacje. W taki sposób ma nadzieję stłumić emocje, których obecności nie chce zaakceptować.

Kampanie społeczne i zwiększanie świadomości

Sytuacja ta nie poprawi się tak długo, jak długo nie będziemy pozwalać panom na rozmowę o ich słabościach. Oni także mają prawo do gorszych dni, do wątpliwości. Idea silnego mężczyzny i stworzony w naszym społeczeństwie stereotyp męskości – muszą w końcu przejść do historii. Jeśli tego nie zrobimy to ucierpią na tym potem nasi synowie. Depresja już teraz stanowi ogromny problem, a z roku na rok będzie tylko gorzej.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]