Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Czym jest osteopatia stomatologiczna

Osteopatia nie jest stosunkowo popularną dziedziną medycyny, choć z roku na rok zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Jest to zapewne wynik holistycznego podejścia do organizmu pacjenta, które często ułatwia diagnozę oraz terapię konkretnej choroby. Osteopatia znajduje także zastosowanie w stomatologii, gdzie stanowi doskonałe uzupełnienie konwencjonalnego leczenia stomatologicznego.

Czym jest osteopatia?

Osteopatia jest częścią medycyny manualnej, w której specjalista diagnozuje i niekiedy leczy dane dolegliwości za pomocą własnych rąk. Osteopatię wyróżnia przede wszystkim całościowe podejście do organizmu, który zazwyczaj jest traktowany jako suma poszczególnych układów. Warto jednak pamiętać, że rozwijająca się choroba oddziałuje na całe ciało człowieka, a nie tylko układ, w którym się rozwija.

Holistyczne podejście do pacjenta wymaga przede wszystkim ogromnej wiedzy medycznej, głównie z zakresu anatomii, fizjologii, biomechaniki, a nawet psychologii człowieka. Tylko dobra znajomość funkcjonowania organizmu człowieka, umożliwia spojrzenie na niego w sposób całościowy. Osteopaci muszą także wiedzieć, do kogo pokierować pacjenta w przypadku podejrzenia choroby wymagającej wdrożenia specjalistycznej terapii. Z tego też powodu osteopatami zostają osoby z wykształceniem medycznym – zwykle są to fizjoterapeuci bądź lekarze.

Kiedy warto skorzystać z osteopatii stomatologicznej?

Osteopatia stomatologiczna zajmuje się diagnostyką oraz terapią dolegliwości w obrębie twarzoczaszki, z silnym naciskiem na dysfunkcje w stawie skroniowo-żuchwowym. Specjalista za pomocą własnych dłoni dokonuje oceny poszczególnych tkanek całego ciała, próbując odkryć źródło problemów.

Możliwości lecznicze osteopatii stomatologicznej szczególnie warto wypróbować w przypadku:

  • trzasków, trzeszczeń czy przeskakiwań w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego;
  • uczucia nadmiernego napięcia w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego;
  • dolegliwości bólowych w okolicy żuchwy bądź ucha;
  • problemów ze swobodnym otwarciem jamy ustnej;
  • szczękościsku;
  • bruksizmu, czyli zgrzytania zębami;
  • wad zgryzu;
  • opornych na leczenie migren.

Doświadczony osteopata stomatologiczny pracuje głównie w obrębie tkanek miękkich, czyli stawów i układu mięśniowo-powięziowego głowy, ale uwzględnia także włókna nerwowe czy naczynia krwionośne. Terapia polega na zmniejszeniu napięcia w obszarze tych struktur, dzięki czemu u pacjentów dochodzi do redukcji dolegliwości bólowych i problemów z aparatem żucia.

Artykuł powstał przy współpracy z Fimedica.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]