Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Co należy wiedzieć o bezsenności?

Na problemy ze snem skarży się coraz więcej ludzi. Niektórzy mają problemy z zasypianiem, inni często budzą się w nocy albo śpią zbyt długo, a mimo to nie są wypoczęci. Każdy z tych symptomów to objaw bezsenności. Nie należy tego bagatelizować, ponieważ bezsenność – choć sama w sobie nie wydaje się zbyt groźna – może pociągnąć za sobą wiele groźnych dla zdrowia konsekwencji, choćby dlatego, że deprywacja snu zaburza naturalne procesy regeneracyjne zachodzące w naszym organizmie. Jeśli więc problemy ze snem utrzymują się na tyle długo, że wywołują w nas uczucie ciągłego zmęczenia, warto udać się z tym do specjalisty. Im dłużej będziemy zwlekać z wizytą u lekarza, tym trudniej będzie potem tę przypadłość wyleczyć.

Jakie są przyczyny zaburzeń snu?

Zaburzenia snu nie biorą się znikąd. Ich przyczyną najczęściej jest niewłaściwa fizjologia snu, czyli chaos, jaki wprowadzamy w nasz rytm dobowy. Wystarczą nieregularne pory chodzenia spać, kilka zarwanych nocy lub zbyt krótki czas przeznaczany na sen – wszystko to rozregulowuje nasz biologiczny zegar i utrudnia organizmowi efektywny wypoczynek w ciągu nocy. Może zdarzyć się też tak, że zaburzenia snu pojawiają się i utrzymują tygodniami, mimo że staramy się dbać o fizjologię snu. Wtedy przyczyną zwykle okazują się nieuświadamiane problemy, takie jak nadmiar stresu w codziennym życiu albo niezdiagnozowana nerwica czy depresja. Warto przyjrzeć się przyczynom naszej bezsenności, ponieważ ich eliminacja znacznie ułatwi jej wyleczenie.

Jak zwalczyć bezsenność?

Najskuteczniejszy sposób na zwalczenie bezsenności to terapia poznawczo-behawioralna, w skrócie CTB, o której przeczytacie na https://terapiabezsennosci.pl/. Terapia CTB polega na rozpoznaniu bezpośrednich i pośrednich przyczyn wywołujących bezsenność w danym przypadku, a następnie ich stopniowej eliminacji i wprowadzaniu do codziennej rutyny zdrowych nawyków okołosennych, takich jak wieczorne spacery czy słuchanie rozluźniającej muzyki przed położeniem się do łóżka. Niekiedy wsparciem w terapii CTB mogą być leki nasenne, z reguły jednak odradza się ich stosowanie ze względu na ryzyko uzależnienia. O doborze właściwej, odpowiedniej dla danego pacjenta metody leczenia bezsenności zawsze powinien decydować lekarz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]