Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Cera trądzikowa – pielęgnacja czy leczenie?

Leczenie cery trądzikowej bywa długim i skomplikowanym procesem. Zasadnicza trudność wynika z faktu, że powstawanie zmian trądzikowych może mieć bardzo różnorodne podłoże. Wiele osób zmagających się z problemami ze skórą staje przed dylematem: zająć się sprawą samodzielnie i poszukać odpowiedniej pielęgnacji czy sięgnąć po pomoc specjalisty? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Co trzeba wiedzieć o trądziku?

Najczęściej mówi się o trądziku młodzieńczym (łac. acne vulgaris), dotykającym niemal 90% nastolatków. Jego źródłem są zmiany hormonalne, a dokładniej reakcja organizmu na wzmożoną stymulację androgenową. Trądzik młodzieńczy ustępuje zwykle ok. 20-25 roku życia. W wielu przypadkach jednak zakończenie okresu dojrzewania nie rozwiązuje problemów ze skórą. Trądzik wieku dorosłego (łac. acne tarda) również ma podłoże hormonalne. W obu rodzajach trądziku nie bez znaczenia są także czynniki środowiskowe oraz błędy pielęgnacji. Różnią się przede wszystkim umiejscowieniem zmian. U osób dorosłych zaskórniki i wągry pojawiają się zwykle na linii żuchwy oraz po bokach, niekiedy także na linii włosów (tworzą dość charakterystyczną literę U). U nastolatków niedoskonałości mogą pojawić się na całej twarzy, a także na ramionach, karku czy pośladkach.

Pielęgnować czy leczyć, czyli jak się pozbyć trądziku?

Warto wiedzieć o tym, że trądzik jest nie tylko problemem estetycznym, ale jest klasyfikowany jako choroba skóry. Dlatego, aby skutecznie go redukować, najlepiej działać kompleksowo. W odkryciu przyczyny trądziku najlepiej pomoże lekarz dermatolog. Może on również skierować nas do endokrynologa, w celu zweryfikowania, czy na powstawanie zmian skórnych nie wpływają zaburzenia hormonalne, np. podwyższony poziom testosteronu u kobiet. Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z pomocy kosmetologa, który na podstawie oceny stanu skory, będzie mógł dobrać odpowiednią terapię, np. z użyciem kwasu pirogronowego. Trzecim, ważnym elementem leczenia trądziku jest odpowiednia pielęgnacja (najlepiej zaprojektowana w konsultacji z dermatologiem i kosmetologiem). Holistyczne podejście daje największą skuteczność. Profesjonalne peelingi chemiczne w połączeniu ze skutecznymi kosmetykami mogą znacznie poprawić wygląd skóry i zredukować zmiany, jednak, aby efekt był trwały trzeba niekiedy leczenia farmakologicznego, np. w celu uporządkowania gospodarki hormonalnej.

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

Na rynku jest mnóstwo ogólnodostępnych kosmetyków do cery trądzikowej, jednak niestety nadal często zawierają one substancje wysuszające albo podrażniające. Kosmetyki do cery trądzikowej nie mogą naruszać płaszcza hydrolipidowego skóry, powinny zarówno normalizować gruczoły łojowe, jak i dbać o prawidłowe nawilżenie. Pielęgnacja powinna być oparta o oczyszczanie, tonizację, kierunkowe działanie serum, nawilżanie oraz raz na jakiś czas – złuszczanie martwych komórek naskórka. Specjalistyczne preparaty, które dbają o cerę trądzikową można znaleźć np. w ofercie Nanili Professional. Są to zarówno preparaty do codziennej pielęgnacji, oparte o skuteczne składniki, takie jak niacynamid czy kwas laktobionowy, jak i profesjonalne peelingi chemiczne przeznaczone do cer problematycznych.

Podsumowując, najlepszą drogą do wyleczenia trądziku jest zarówno pielęgnacja domowa, jak i indywidualnie dobrane leczenie dermatologiczne lub/i zabiegi kosmetologiczne.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]