Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Ból nerek – o czym może świadczyć?

Nerki odgrywają ważną rolę w ludzkim organizmie. To naturalne filtry, które oczyszczają krew z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Nie wolno ignorować pojawiających się objawów, związanych z nerkami. Zobacz, o czym może świadczyć ból w okolicach nerek i kiedy należy udać się do lekarza.

Jak rozpoznać ból nerek?

Nerki zlokalizowane są w jamie brzusznej, niedaleko końcowego odcinka kręgosłupa. Przez umiejscowienie, ból nerki może być mylony z bólem w lędźwiach. Jednak te dolegliwości można rozpoznać i odpowiednio zdiagnozować przyczynę bólu. Zazwyczaj nerki nie sygnalizują objawów bólowych, jednak kiedy się pojawią, może to oznaczać poważne zagrożenie dla zdrowia. Człowiek posiada dwie nerki, dlatego jeśli dają się we znaki, czujesz je z obu stron. Ból promieniuje do wewnątrz. To zjawisko odróżnia ból nerek od bólu kręgosłupa, ponieważ w przypadku tego drugiego, dyskomfort odczuwa się wzdłuż ciała. Niezależnie od nasilenia złego samopoczucia, warto udać się do lekarza i sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Jednym z ośrodków, które diagnozują choroby nerek jest https://davita.pl/znajdz-osrodek.

Objawy towarzyszące bólowi nerek

Ból nerek może pojawić się nagle i niespodziewanie oraz trwać przez kilka dni. Może on być związany z kolką nerkową. Jednak, jeśli występuje przez kilka tygodni i pojawia się wyłącznie w określonych sytuacjach, można podejrzewać, że jest to przewlekły ból nerek. Przy takich objawach często występują też nudności, wymioty, częstomocz, wysoka temperatura czy nawet krew w moczu. Nie wolno lekceważyć takich objawów, dlatego niezwłocznie należy udać się do lekarza. Jedynie specjaliści trefnie rozpoznają przyczynę naszych dolegliwości. Przyczyny bólu nerek

Dlaczego nerki bolą? Przyczyn tego zjawiska może być wiele. Do najczęstszych schorzeń związanych z bólem nerek należy napad kolki nerkowej wywołanej przez kamicę nerkową. Inną przyczyną bólu nerek bywa również ostre zapalenie nerek. Niekiedy zdarza się, że w nerce nagromadziło się zbyt dużo moczu, przez co nie został prawidłowo wydalony z organizmu. Prowadzi to do odczuwania bólu związanego z wodonerczem. Na nerkach mogą pojawić się torbiele, które późno wykryte powodują ból. Ważne jest, żeby regularnie wykonywać badania profilaktyczne, aby wykluczyć na wczesnym etapie rozwijający się nowotwór nerek.

Jak zdiagnozować ból nerek?

Rozpoznanie właściwej przyczyny bólu nerek nie jest proste i wiąże się z szeregiem różnych badań. Podstawowe badania nerek, które pozwalają rozpoznać rozwijającą się chorobę obejmują morfologię, poziom mocznika i kreatyniny we krwi, ogólne badanie moczu, stan glukozy we krwi, USG układu moczowego, pomiar ciśnienia tętniczego. Lekarz może zlecić również rozszerzenie diagnostyki o badania, które pozwolą zlokalizować występowanie guzów, kamieni, złogów, torbieli lub innych zmian na powierzchni nerek. Do takich badań należy USG, scyntygrafia lub urografia.

Jak leczyć ból nerek?

Nagły i chwilowy atak bólu nerek można złagodzić stosując leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Łagodzą stan zapalny i zmniejszają obrzęki i poziom dyskomfortu. Zaleca się również zastosowanie leków o działaniu rozkurczowym, które zawierają ketoprofen lub hioscynę. Kiedy ból nasila się i nie odpuszcza przez kilka dni, należy jak najszybciej udać się na wizytę lekarską. Lekarz zdiagnozuje przyczynę złego samopoczucia i zaleci odpowiednie kroki w walce z bólem lub chorobą. W zależności od przyczyny infekcji, dostosowuje się inne schematy leczenia. Samodzielne zażywanie lekarstw przeciwbólowych może pogorszyć stan zdrowia. Gdy ból nerek związany jest z kamicą, konieczna może okazać się operacja. Niewielkie kamienie wydalane są z moczem, jednak w niektórych sytuacjach wymagane jest usunięcie go podczas zabiegu.

Ból nerek to poważny objaw, którego nie można zlekceważyć. Profilaktyczne badania i wizyty lekarskie są konieczne do utrzymania prawidłowego zdrowia. Wczesne wykrycie przyczyny bólu nerek pozwala oszczędzić radykalnych metod leczenia.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]